Dnia 8 listopada w świetlicy szkolnej odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie oddziału 2a i 2b pod kierunkiem p. A Jagły i p. M Korus zaprezentowali program artystyczny, który przypomniał tamte ciężkie czasy. Podczas występu dzieci pięknie recytowały wiersze, przedstawiły inscenizację opowiadające o historii Polski. Całość przedstawienia dopełniły tańce, śpiewy, które rozbrzmiewały echem na Sali. Występ uczniów klasy 2a i 2b, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami. Było pięknie, uroczyście i wzruszająco.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 11 Listopada na Rynku w Proszowicach.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Alep z okazji 11 listopada klasa 4 a.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Polonez.
W Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej Chłopców nasza druzyna zdobyła
I Miejsce
Gratulujemy!
Chłopcy tym samym zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego.
W dniu 22. października klasy 5a i 5d razem z p. Magdaleną Lewandowską – Derela i p. Moniką Czernik były na wycieczce w Krakowie. Oprócz zwiedzania Sukiennic, Rynku Krakowskiego uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej „WAWEL – rezydencja władców Polski”. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów, poznaliśmy bliżej urząd zarządcy koronnego
oraz usłyszeliśmy legendę „O milczącej głowie”. Poczuliśmy się trochę jak królowie i królewny. Mamy nadzieję, że wkrótce powrócimy w to wspaniałe miejsce.
We wrześniu i październiku 2019 r. w naszej szkole realizowany był projekt: „ Bezpieczni w ruchu drogowym”. Na zaproszenie szkolnego zespołu do spraw bezpieczeństwa naszą szkołę odwiedzili policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Proszowicach. Podczas spotkania z dziećmi z klas I, II i III przypomnieli oni zasady, którymi należy się kierować w drodze do i ze szkoły. Wykład połączony był z prezentacją multimedialną i pokazami prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Uczniowie przygotowali okolicznościowe transparentyz hasłami na temat bezpieczeństwa. Na koniec od sponsora - Sklepu " Mrówka" - każde dziecko otrzymało odblask na rękę i inne gadżety. Przedstawiono, także wyniki konkursu plastycznego pt. " Bezpieczni w drodze" w tej grupie wiekowej. Prace zostały wyeksponowane na korytarzach szkolnych.
23 października 2019 r. uczniowie klasy II c na zakończenie projektu przygotowali i wystąpili w uroczystym apelu na temat: „Bezpieczeństwa w ruchu drogowym”. Po apelu wszyscy uczniowie obejrzeli film edukacyjny pod tym samym tytułem.
M. Żywot
Szanowni Państwo
w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego serdecznie zachęcam do włączenia się w akcję „Szkoła do hymnu” i zorganizowanie w Państwa szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” w piątek, 8 listopada o godz. 11:11.
Na zgłoszenia czekamy do 7 listopada br. do godz. 15:00.
Zachęcamy do udziału w akcji „Szkoła do hymnu”.
Z poważaniem
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN
Również 11 listopada zapraszamy do akcji Szkoła do Hymnu.
Szkoła otrzymała certyfikat udziału w akcji CoddeWeek Europejski Tydziń Kodowania.
Zajęcia odbywały się dniach 5-12 października 2019 r.
Dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej uczniowie klasy VIIc, poczet sztandarowy z VIIIa, werblista Krystian z VIIIa wraz z nauczycielką historii Marią Kieruzal zorganizowali Apel Poległych dla uczczenia tej rocznicy. Dekorację przygotowali sami uczniowie z klas VIII a,b i c. Dla młodego pokolenia jest to żywa lekcja historii, w której uczymy się postaw patriotycznych i umiemy uszanować walczących o wolną, naszą obecnie ojczyznę. Cześć ich pamięci! Polegli na polu chwały! Chwała bohaterom!
Poniższym cytatem krzewmy historię wielkiego trudu, który poświęcili za Nas nasi rodacy w trakcie ciężkich walk wojennych o wolność Naszą i Waszą we wrześniu 1939r.
„Jest jeden czas miłości, jest jeden czas wiarydla tych, którzy odeszli, dla tych co zostają.Wszystko staje się jednym: żywe i umarłe,wszystko splata się w jedną NARODOWĄ PAMIĘĆ.Ona przeszłości i przyszłości sięgaPrzez serce żywe, co w piersiach nam bije,BO WOLNOŚĆ TO JEST TYLEILU NAS POLEGŁOI WOLNOŚĆ TO JEST TYLEILU NAS DZIŚ ŻYJE.”
Udział uczniów oddziału 2a w warsztatach ekologicznych
Cześć i chwała Bohaterom Powstania Warszawskiego! Jesteśmy dumni z Was! Pozostaniecie w naszej pamięci!
Praca wykonana przez uczniów klasy 7a na informatyce: O.Mrzygłód, B. Rybiński, W. Jaraczewski.
BohaterON - włącz historię to ogólnopolski projekt, do którego przyłączyła się nasza szkoła. Projekt sygnalizuje chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania. W projekcie uczestniczyli uczniowie klas: Vb, Via, VIIa, VIIb, VIIc, VIIIa, VIIIb, VIIIc pod kierunkiem nauczycielki historii Marii Kieruzal. Na lekcjach historii uczniowie zgłębili wiedzę o Powstaniu Warszawskim, którego 75. rocznicę obchodziliśmy od 1 sierpnia do 2 października 2019 roku. Uczniowie ochoczo pisali listy, robili kartki oraz laurki do wybranych i żyjących przez siebie Powstańców. Najmłodszymi uczestnikami, których piękne prace wraz z pozostałymi trafią do Powstańców wykonali uczniowie klasy IIIa z Panią Ewą Bujakowską i IIIb z Panią Renatą Zientarską.
Uczniowie 5b wzięli również udział w akcji "Szkoła Pamięta". Odwiedzili groby Bohaterów II wojny światowej na proszowickim cmentarzu oraz na lekcji języka polskiego omawiali patriotyczne wiersze (te z dawnych lat) i utwory współczesne poruszające tematyką patriotyzmu, miłości i szacunku do ojczyzny. Wysłuchali także - i obejrzeli teledyski - współczesne piosenki, których autorzy (np. Andrzej Sikorowski) pokazują, jak ważna jest Polska. "Tu w ziemi nasi ojcowie" - te słowa z utworu grupy "Pod Budą" były hasłem przewodnim i wstępem do rozmowy o Bohaterach, których pamiętamy.
W ramach akcji " Szkoła pamięta" uczniowie klasy 8b podczas lekcji języka polskiego korzystali z technologii informacyjnej i przygotowali notatki dotyczące wybitnych Polaków, ważnych dla lokalnej społeczności. Pracując w grupach lub indywidualnie wyszukiwali informacji na temat Jerzego Biechońskiego czy Józefa Kleszczyńskiego, wspólnej pracy towarzyszyło słuchanie utworów poruszających tematykę patriotyczną.
Dwoje nauczycieli SP nr 1 w Proszowicach wicedyrektor P. Zbigniew Rybiński oraz nauczycielka informatyki P. Joanna Paluch wygrali projekt ogłoszony przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej pt. OSE. OSE to Ogólnopolska Sieć Edukacyjna dająca szkołom publicznym mobilną pracownię komputerową o wartości ok. 50 tys. oraz dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. Cele projektu to także podnoszenie poziomu kompetencji cyfrowych uczniów, umożliwienia wspomagania procesu kształcenia w szkołach poprzez dostęp do zasobów dostępnych w internecie, wyrównania szans edukacyjnych wszystkich uczniów, w szczególności tych, którzy mieszkają na terenach słabiej zaludnionych i uczących się w małych szkołach. Projekt przewiduje inne korzyści dla szkół- podstawowy pakiet urządzeń zapewniających podłączenie do sieci OSE, możliwość korzystania z cyfrowych narzędzi i treści edukacyjnych, usługę mLegitymację- czyli taki sam dokument jak dotychczasowa legitymacja różni się jednak tym, że jej nośnikiem nie jest papier czy plastik, a smartfon. Oraz korzyści dla samorządów: lepiej wykształceni, bardziej świadomi świata, jego zasobów i zagrożeń mieszkańcy oraz oszczędności - internet OSE i usługi bezpieczeństwa szkół są opłacone z budżetu państwa. Warunki konkursu były dość trudne, nauczyciele SP nr 1 poradzili sobie spełniając wszystkie warunki konkursu i jako jedna z dwóch placówek w powiecie proszowickim otrzymali dofinansowanie. Elementem konkursu było wykonanie pracy plastycznej, wybrana została praca uczennic z klasy 5b- Oli Włodarskiej i Gosi Zajączkowskiej. Gratulujemy.
14 października klasa IIIa i IIIb wraz z wychowawcami przygotowały akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności w wierszach, tańcu, piosenkach, przedstawieniu. Swoim występem dedykowanym nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły chcieli podziękować za ich pracę.
E. Bujakowska
W dniu 14 października w ramach zajęć opiekuńczych uczniowie klas siódmych wzięli udział w spotkaniu z radcą prawnym. Spotkanie dotyczyło praw konsumenta, uczniowie dowiedzieli się co kryje się na przykład pod terminami gwarancja, rękojmia. Wielu uczniów prowadziło ożywioną dyskusję z naszym gościem, zadawali pytania i rozwiązywali zagadki dotyczące praw konsumenta. Mamy nadzieję, że spotkanie poszerzyło wiedzę naszych uczniów i było ciekawą alternatywą spędzenia zajęć w szkole.
W Szkole Podstawowej Nr 1 wicemarszałek Łukasz Smółka wraz z ekspertami przeprowadził lekcję europejską, realizowaną dla uczniów ósmych klas. Po prezentacji na temat funduszy europejskich uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o Europie, Unii Europejskiej i funduszach unijnych.
Wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pracownikom zatrudnionym w placówkach oświatowych złożył podziękowania i słowa uznania za codzienną odpowiedzialną pracę, za dobroć i cierpliwość jaką okazują swoim uczniom oraz za kształtowanie umysłów i serc młodego pokolenia. Życzył, aby przywiązanie i wdzięczność obecnych uczniów wynagradzała trudy pracy nauczycieli, a pamięć byłych wychowanków stanowiła dowód tego jak dużą rolę spełnili w ich życiu
Po zakończeniu uroczystości w szkołach, wicemarszałek Łukasz Smółka odwiedził pracowników Centrum Obsługi Oświaty, realizujących zadania oświaty w Gminie Proszowice.
Autor: Biuro Prasowe UMWM i zdjęcia własne
Dnia 14.10.2019 roku w naszej szkole świętowaliśmy podwójną uroczystość. Pierwsza to Dzień Edukacji Narodowej, a druga to Ślubowanie klas pierwszych. Uroczystość Ślubowania poprzedził występ uczennic z klas trzecich, które odtańczyły brazylijską sambę i zaprezentowały wiersze i piosenki dla nauczycieli.
Następnie uczniowie oddziałów pierwszych przedstawili krótki program artystyczny, pokazując ile już potrafili się nauczyć w ciągu krótkiego pobytu w szkole.
Po części artystycznej przyszła kolej na część oficjalną, podczas której uczniowie zostali przyjęci w poczet Szkoły Podstawowej nr 1 w Proszowicach składając uroczyste ślubowanie.
Po ślubowaniu pani Dyrektor Bernadeta Gruszka dokonała pasowania na uczniów, a wychowawcy klas wręczyli pasowanym pamiątkowe dyplomy.
Pierwszoklasiści otrzymali również upominki od Przewodniczącej Rady Rodziców, z którymi udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez ich rodziców w klasach.
Dzisiaj o godzinie 9.06 odbyła się próbna ewakuacja Szkoły Podstawowej nr 1 w Proszowicach. Dzieci pod opieką nauczycieli przeszły na boisko szkolne ucząc się prawidłowych zachowań podczas takich wypadków jak pożar. Wszystkie ćwiczenia przebiegły zgodnie z planem. Piękna pogoda była dziś bardzo pomocna podczas takich ćwiczeń gdyż dzieci nie zmarzły.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święto Komisji Edukacji Narodowej.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Udział klasy 5b w Święcie Zielononózki.