Program
wychowawczo - profilaktyczny
Szkoły Podstawowej w Proszowicach nr 1
im. Tadeusza Kościuszki
Rok szkolny 2019/2020
Podstawa prawna:
Wstęp
Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny realizowany w Szkole Podstawowej nr 1 w Proszowicach im. Tadeusza Kościuszki opiera się na hierarchii wartości przyjętej przez radę pedagogiczną, radę rodziców i samorząd uczniowski, wynikających z przyjętej w szkole koncepcji pracy.
Treści szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego są spójne ze statutem szkoły i wewnątrzszkolnym systemem oceniania. Istotą działań wychowawczych i profilaktycznych szkoły jest współpraca całej społeczności szkolnej oparta na złożeniu, że wychowanie jest zadaniem realizowanym w rodzinie i w szkole, która w swojej działalności musi uwzględniać zarówno wolę rodziców, jak i priorytety edukacyjne państwa. Rolą szkoły, oprócz jej funkcji dydaktycznej, jest dbałość o wszechstronny rozwój każdego z uczniów oraz wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny. Wychowanie rozumiane jest jako wspieranie uczniów w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej. Proces wychowania jest wzmacniany i uzupełniany poprzez działania z zakresu profilaktyki problemów dzieci
i młodzieży.
Podstawowym celem realizacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego jest wspieranie dzieci i młodzieży w rozwoju oraz zapobieganie zachowaniom problemowym, ryzykownym. Ważnym elementem realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego jest kultywowanie tradycji i ceremoniału szkoły.
Podstawowe zasady realizacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego obejmują:
Program wychowawczo-profilaktyczny szkoły tworzy spójną całość ze szkolnym zestawem programów nauczania i uwzględnia wymagania opisane w podstawie programowej.
Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny określa sposób realizacji celów kształcenia oraz zadań wychowawczych zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, uwzględniając kierunki i formy oddziaływań wychowawczych, których uzupełnieniem są działania profilaktyczne skierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli.
Diagnoza zagrożeń
Program wychowawczo-profilaktyczny został zmodyfikowany opracowany na podstawie diagnozy sytuacji dydaktyczno-wychowawczej
w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Proszowicach w roku szkolnym 2018/2019 z użyciem narzędzi:
i dyrektora szkoły;
Program uwzględnia ewaluację wewnętrzną oraz założenia i priorytety profilaktyczno - wychowawcze na rok szkolny 2019/2020.
Analiza wyników badań na podstawie opisu diagnozy potrzeb według analizy czynników chroniących oraz czynników ryzyka występujących w szkole.
a) mocne strony szkoły:
b) słabe strony:
c) czynniki chroniące:
d) w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom:
- duża spójność i wrażliwość rówieśnicza w zakresie przeciwdziałaniu demoralizacji społecznych;
- prowadzenie działań o charakterze profilaktycznym;
- diagnoza środowiska rówieśniczego pod kontem występowania grup destrukcyjnych;
- duże poczucie monitorowania środowiska dziecka przez rodziców;
- w środowisku uczniowskim nie zdiagnozowano osób eksperymentujących z używkami;
e) czynniki ryzyka:
f) w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom:
- w środowisku uczniowskim pojawiają się osoby mające sporadyczny kontakt ze środkami psychoaktywnymi.
Badanie klimatu społecznego wśród uczniów Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Proszowicach. Badaniem objęto również grono pedagogiczne oraz środowisko rodzinne uczniów.
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Proszowicach
Analiza ankiet skierowanych do uczniów na temat realizacji i ewaluacji Programu Wychowawczo - Profilaktycznego w szkole.
Wnioski i rekomendacje Klasa IV i V.
Uczniowie klasy IV i V udzielali bardzo podobnych odpowiedzi z których wynika że:
1. Uczniowie czują się w szkole bezpiecznie, mają swoje grona przyjaciół z którymi spędzają przerwy, ponadto na przerwach obecni są nauczyciele, którzy w opinii uczniów zawsze im pomogą.
2. Klimat społeczny poszczególnych klas oraz relacje z nauczycielami również oceniany jest jako dobry.
3. Uczniowie pytani o pośredni lub bezpośredni dostęp w klasie do substancji psychoaktywnych takich jak papierosy, e-papierosy, narkotyki oraz ich dystrybucja na terenie szkoły nie sygnalizują zjawisk niepokojących.
4. Aktywność uczniów w sieci internetowej, należy uznać jako monitorowaną przez dorosłych i zdarzają się przypadki cyberprzemocy.
5. Uczniowie wiedzą do kogo mają się udać po pomoc jeśli jej będą potrzebowali.
8. Głównymi problemami diagnozowanymi przez uczniów w swoich klasach są nieprzyjazne relacji między uczniami, pojawia się brak motywacji do nauki.
Wnioski i rekomendacje Klasa VI.
1. Wśród ogółu uczniów w szkole jest zdecydowane poczucie bezpieczeństwa. Uczniowie podkreślają rolę wychowawcy jako osoby czuwającej nad ich bezpieczeństwem.
2. Klimat społeczny poszczególnych klas oraz relacje z nauczycielami również oceniany jest jako dobry. Między dziećmi zdarzają się jednak mocno spersonalizowane konflikty.
3. Uczniowie pytani o pośredni lub bezpośredni dostęp w klasie do substancji psychoaktywnych takich jak papierosy, e-papierosy, narkotyki oraz ich dystrybucja na terenie szkoły nie sygnalizują zjawisk niepokojących.
4. Zdarzają się wśród uczniów sytuację dyskryminacji z uwagi na wiarę, jeden z uczniów wskazywany jest jako sprawca przemocy w tej materii.
5. Uczniowie nie sygnalizują w obrębie klasy, ani w obrębie znajomych osób inicjujących palenie papierosów, spożywanie alkoholu, eksperymentowanie ze środkami psychotropowymi.
6. Część uczniów sygnalizuje problemy związane z przemocą w sieci internetowej.
7. Uczniowie wiedzą do kogo mają się udać po pomoc jeśli jej będą potrzebowali.
8. Głównymi problemami diagnozowanymi przez uczniów w swoich klasach są nieprzyjazne relacji między uczniami, próby dominowania klasy przez jedną osobę lub klikę uczniów,
Wnioski i rekomendacje Klasa VII.
1. Wśród ogółu uczniów w szkole jest zdecydowane poczucie bezpieczeństwa. Uczniowie podkreślają rolę nauczycieli w kwestii bezpieczeństwa na przerwach oraz kwestię istnienia monitoringu.
2. Klimat społeczny poszczególnych klas oraz relacje z nauczycielami również oceniany jest jako dobry.
3. Uczniowie pytani o pośredni lub bezpośredni dostęp w klasie do substancji psychoaktywnych takich jak papierosy, e-papierosy, narkotyki oraz ich dystrybucja na terenie szkoły nie sygnalizują zjawisk niepokojących.
4. Kilku uczniów sygnalizuje odczuwanie dyskryminacji z uwagi na wygląd - jest to problem wynikający z dynamiki rozwoju adolescentów
i należy stale go monitorować.
5. Kilkoro uczniów zadeklarowało w ankiecie, że w gronie rówieśniczym spotkali się z propozycją pierwszych inicjacji alkoholowych lecz zachowało asertywną postawę.
6. Zdarzają się wśród uczniów przypadki samookaleczenia i należy problem ten szczegółowo zdiagnozować w kolejnym roku szkolnym. Jako formy okaleczenia uczniowi ci wskazują na drapanie i gryzienie.
7. Wśród uczniów klasy VII największym zaufaniem obdarzeni są wychowawcy i to od nich w pierwszej kolejności uczniowie oczekują pomocy w różnych sprawach.
8. Głównymi problemami diagnozowanymi przez uczniów w swoich klasach są nieprzyjazne relacji między uczniami, próby dominowania klasy przez jedną osobę lub klikę uczniów, pojawia się również brak motywacji do nauki.
9. Uczniowie borykają się z odczuwaniem poczucia mniejszej wartości, krytycyzmem względem własnej osoby, pesymizmem.
10. Część uczniów sygnalizuje problemy związane z przemocą w sieci internetowej.
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Proszowicach
Analiza ankiet skierowanych do rodziców na temat realizacji i ewaluacji Programu Wychowawczo - Profilaktycznego w szkole.
1. Efekty pracy z uczniami na temat unikania zagrożeń i sytuacji konfliktowych, zdecydowana większość rodziców ocenia dobrze i bardzo dobrze
2. Rodzice dostrzegają widoczne efekty pracy z uczniami nad stresem i pozytywnym myśleniem poprzez:
3. Poprzez promowanie zdrowego stylu życia rodzice również wykształcają wśród swoich dzieci umiejętności i sprawności takie jak:
4. Nauczyciele w toku swoich zajęć z uczniami z zakresu profilaktyki uzależnień
wykształcają umiejętności i sprawności takie jak:
6. Rodzice sygnalizują, że:
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Proszowicach
Ankieta dla nauczycieli na temat realizacji i ewaluacji Programu Wychowawczo - Profilaktycznego w szkole.
3. Efekty pracy z uczniami nad stresem i pozytywnym myśleniem są widoczne:
5. Współpraca z rodzicami w zakresie realizacji programu wychowawczo- profilaktycznego przebiega następująco:
6. Nauczyciele współpracują z:
Na podstawie rozmów prowadzonych z rodzicami, nauczycielami, pracownikami niepedagogicznymi, uczniami, zauważa się,
że ponadto występują następujące problemy:
REKOMENDACJE dla uczniów:
REKOMENDACJE dla nauczycieli:
REKOMENDACJE dla rodziców:
REKOMENDACJE do uwzględnienia w programach wychowawczych:
1. Zwrócenie szczególnej uwagi na zagrożenia związane z cyberprzemocą.
2. Zwrócenie szczególnej uwagi na zagrożenia związane z posiadaniem przez dziecko smartfona w tym powstawanie zaburzeń poznawczych, relacyjnych. Poruszenie tej kwestii na zebraniach z rodzicami.
Konsekwentne egzekwowania ustalonych w szkole norm i zasad zachowania, w tym używania telefonów komórkowych
3. Szczególną uwagę należy zwrócić na konstruktywne spędzanie czasu wolnego przez dzieci poza godzinami spędzanymi w szkole, należy uwrażliwiać na sytuacje zagrażające życiu i zdrowi dzieci w tym wczesną inicjację nikotynową, alkoholową, dostęp do dopalaczy
4. W trakcie lekcji wychowawczych należy zwracać uwagę na:
- kulturę słowa u dzieci;
- zwracanie baczniejszej uwagi na samotność w tłumie, szczególnie wśród uczniów klas starszych;
- zawracanie uwagi na wygląd niezgodny z wytycznymi w Statucie szkoły;
- więcej działań w zakresie kształtowania postaw tolerancji
- rozbudzanie pasji, motywacji do nauki np. poprzez ciekawe metody i narzędzia pracy
Zgodnie ze wskazaniami działalność wychowawczo-profilaktyczna w naszej szkole polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia i wychowanka w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:
Szkoła prowadzi systematyczną działalność wychowawczą, edukacyjną, informacyjną i profilaktyczną wśród uczniów, rodziców, nauczycieli
i innych pracowników szkoły. Działalność ta odbywać się będzie w formie pogadanek, zajęć warsztatowych, treningów umiejętności, debat, szkoleń, spektakli teatralnych, festynów, a także w innych postaciach uwzględniających wykorzystywanie aktywnych metod pracy.
Dążeniem Szkoły Podstawowej nr 1 w Proszowicach im. Tadeusza Kościuszki jest przygotowanie uczniów do efektywnego funkcjonowania
w życiu społecznym oraz podejmowania samodzielnych decyzji w poczuciu odpowiedzialności za własny rozwój. Uczeń kończący szkołę posiada następujące cechy:
- rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności
w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola, szkoły i placówki,
- udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
KSZTAŁTOWANIE POZYTYWNYCH POSTAW SPOŁECZNYCH I PROMOWANIE BEZPIECZNYCH ZACHOWAŃ
CELE |
ZADANIA
|
FORMY I SPOSOBY |
OSOBY ODPOWIEDZIALNE |
Przygotowanie uczniów
|
Kształtowanie właściwych postaw
13. Wyrabianie samodzielności uczniów. |
Udział w pracach samorządu szkolnego Udział uczniów w procesie planowania pracy klasy, szkoły.
Reprezentowanie szkoły w czasie uroczystości lokalnych.
Kodeks Ucznia,
Percepcja sztuk teatralnych, koncertów. Zapraszanie osób o nietuzinkowych pasjach i zainteresowaniach.
Realizacja projektów przedmiotowych, szkolnych. Indywidualna praca z uczniem wybitnie uzdolnionym - organizacja i uczestnictwo w różnego rodzaju konkursach. Rozwijanie umiejętności rozpoznawania własnych uzdolnień – zajęcia
Lekcje wychowawcze, pogadanki, prezentacje, gazetki szkolne – materiały informacyjne na temat niebezpieczeństw związanych z nadużywaniem komputera, Internetu, telefonów komórkowych
Udział w lekcjach muzealnych,
Udział uczniów w procesie planowania pracy klasy, szkoły.
Konkursy pięknego czytania w kl.1-3 Prezentowanie najciekawszych pozycji czytelniczych dla dzieci. Spotkania z autorami książek dla dzieci.
Systematyczne korzystanie z biblioteki szkolnej.
Prowadzenie zajęć pozalekcyjnych, kółek zainteresowań: Udział uczniów klasy II i III Udział uczniów klasy II w ogólnopolskim programie Mały mistrz.
Udział uczniów klasy 0-I Udział uczniów klasy III w programie „Nie pal przy mnie, proszę” Podkreślenie znaczenia twórczych postaw oraz działalności dodatkowej
Realizowanie tematyki z doradztwa zawodowego od oddziału przedszkolnego do klasy VIII;
Wspomaganie uczniów w wyborze dalszego kierunku kształcenia i wyboru zawodu;
Udzielanie indywidualnych porad w zakresie wyboru dalszej drogi rozwoju uczniom i ich rodzicom;
Organizowanie spotkań z absolwentami, którzy osiągnęli sukces zawodowy - promowanie dobrych wzorców; Organizowanie spotkań z przedstawicielami różnych zawodów. Organizowanie wyjazdów w celu poznania różnych zawodów. |
wychowawcy klas, nauczyciele, samorząd uczniowski, rodzice
|
Eksponowanie reguł kulturalnego zachowania, obyczajowości, norm aprobowanych społecznie.
|
|
Zachęcanie uczniów do podejmowania prac społecznie użytecznych Zaangażowanie w akcje profilaktyczne osób znanych, cieszących się autorytetem społecznym, jak również instytucje np. policja. Lekcje wychowawcze, pogadanki na temat wartości, zasad wolontariatu. Udział w akcjach charytatywnych, wolontariacie, rekolekcjach np. WOŚP; Gwiazdka dla zwierzaka; Zbieramy zakrętki. Powołanie Rady Wolontariatu. Opracowanie Programu Szkolnego Wolontariatu. Pogadanki i spotkania z ciekawymi ludźmi.
Prowadzenie zajęć ukazujących wzorce osobowe, właściwe zachowania
Percepcja wartościowych filmów, sztuk teatralnych, wystaw. Lekcje wychowawcze, pogadanki, apele szkolne.
Działania mające na celu wykazanie troski o wygląd sal, otoczenia szkoły. Scenki dramowe podczas apeli szkolnych
|
wychowawcy klas, nauczyciele, samorząd uczniowski, rodzice
|
Rozwijanie zachowań asertywnych
|
- podejmowanie prób aktywizujących uczniów do organizowania różnych form pomocy.
|
Stawianie uczniów w hipotetycznych sytuacjach wymagających zajęcia określonego stanowiska, pogadanki na lekcjach, prelekcje specjalistów. Kontynuacja programu „Etyka nie tylko dla smyka”
Udział w akcjach charytatywnych, wolontariacie, rekolekcjach. -organizowanie akcji charytatywnych: Zbieramy zakrętki.
Realizacja programów profilaktycznych, opieka pedagoga, współpraca z PPP, Sądem dla nieletnich, Komendą Policji itp.
|
wychowawcy klas, nauczyciele, pielęgniarka szkolna, rodzice
|
Integracja działań wychowawczo-profilaktycznych szkoły i rodziców.
|
|
Na spotkaniach rodziców
Działania pracowników szkoły mające
W formie ankiet lub wyrażania opinii
Wychowawcy klas konsultują
Współpraca z Radą Rodziców.
Na spotkaniach rodziców
Prelekcje specjalistów, informacje przekazywane przez wychowawców.
Angażowanie rodziców do uczestnictwa
Wręczenie rodzicom podziękowań
|
wychowawcy klas, nauczyciele, rodzice
|
Informowanie rodziców uczniów o możliwościach uzyskania różnych form pomocy.
|
|
Uczniowie korzystają z dofinansowania zakupu podręczników i mundurków. Uczniowie korzystają ze zwolnienia Uczniowie są dożywiani na terenie szkoły. Uczniowie korzystają z paczek żywnościowych TPD. |
wychowawcy klas, nauczyciele, rodzice
|
KSZTAŁTOWANIE WIĘZI Z KRAJEM OJCZYSTYM, POSZANOWANIE DLA DZIEDZICTWA NARODOWEGO
ORAZ INNYCH KULTUR I TRADYCJI
CELE |
ZADANIA
|
FORMY I SPOSOBY REALIZACJI |
OSOBY ODPOWIEDZIALNE |
Kształtowanie poczucia przynależności
|
Organizacja i aktywny udział Uroczyste obchody świąt narodowych i szkolnych.
|
Lekcje wychowawcze na temat patriotyzmu, zajęcia lekcyjne W czasie zajęć szkolnych.
Kultywowanie tradycji i ceremoniału szkoły - reprezentowanie Szkoły
W czasie zajęć szkolnych. Konkurs wiedzy o Patronie.
Pielęgnowanie polskiej tradycji narodowej, wystawy, konkursy, apele, lekcje historii i wiedzy
|
wychowawcy klas, nauczyciele, samorząd uczniowski,
|
Wprowadzenie Poznanie kultury rodzimej, zaznajamianie
|
|
Wycieczki lokalne, wystawki, gazetki, zajęcia dydaktyczne, tematyczne lekcje wychowawcze, lekcje historii i wiedzy
Organizacja imprez, uroczystości szkolnych i uczestnictwo. |
wychowawcy klas, nauczyciele,
|
Poznanie dorobku kulturalnego Europy, świata, wykształcenie postawy tolerancji i szacunku dla innych narodów, kultur, religii.
|
|
Pielęgnowanie polskiej tradycji narodowej, wystawy, konkursy, itp.
Warsztaty i lekcje kształtujące postawę tolerancji. |
wychowawcy klas, nauczyciele,
|
Kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez kontakt z dziełami literackimi
|
|
Korygowanie błędów językowych, sięganie po dobre wzorce literackie. Zwracanie uwagi na niestosowność słownictwa.
Konkursy pięknego czytania w kl.1-3 Prezentowanie najciekawszych pozycji czytelniczych dla dzieci. Spotkania z autorami książek dla dzieci. Kontynuowanie udziału w projekcie Cała Polska czyta dzieciom. Systematyczne korzystanie z biblioteki szkolnej.
Organizowanie wyjazdów do teatru, filharmonii, muzeum. Przeciwdziałanie nadmiernemu stosowaniu zwrotów obcojęzycznych – lekcje wychowawcze, lekcje języka polskiego, lekcje biblioteczne. |
wychowawcy klas, nauczyciele,
|
BUDOWANIE POSTAWY PROZDROWOTNEJ I ZDROWEGO STYLU ŻYCIA
CELE |
ZADANIA
|
FORMY I SPOSOBY REALIZACJI |
OSOBY ODPOWIEDZIALNE |
Kształtowanie zachowań sprzyjających zdrowiu. Promowanie zdrowego stylu życia.
|
rozwoju językowego uczniów.
|
Realizacja zajęć z gimnastyki korekcyjnej, zajęć wychowania fizycznego.
Prowadzenie zajęć logopedycznych dla uczniów oraz porad i konsultacji dla rodziców i nauczycieli w zakresie stymulacji rozwoju mowy uczniów
Podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z rodzicami uczniów oraz nauczycielami i wychowawcami.
Lekcje przedmiotowe i zajęcia realizujące edukację zdrowotną. Udział w projekcie „Warzywa i owoce w szkole”, „ Szklanka mleka w szkole”, „Już pływam” Dzieciństwo bez próchnicy- fluoryzacja. Wypracowanie nawyku mycia rąk. Lekcje wychowawcza – higiena ciała, Lekcja przyrody i wychowania do życia w rodzinie – higiena okresu dojrzewania.
Pogadanki na godzinach wychowawczych, organizacja czynnego wypoczynku w czasie wolnym, konkursy.
Pogadanki z pielęgniarką, pracownikiem Sanepidu, lekarzem. Realizacja materiału programowego Wspólne drugie śniadanie – śniadaniowa klasa I-III, Szklanka mleka w szkole, Warzywa i owoce w szkole Udział uczniów kl. II-_III w programie Zdrowo jem- więcej wiem.
Konkurs na temat zasad zdrowego żywienia. Gazetka ścienna - Zdrowo jem, zdrowo żyję. Spotkanie z dietetykiem.
Uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego oraz w zajęciach pozalekcyjnych promujących aktywny tryb życia (wycieczki, piesze, rowerowe, zajęcia sportowe). Realizacja programu Trzymaj formę. Udział w międzyszkolnych imprezach sportowych, zawodach i rajdach rowerowych, zajęcia SKS.
Pogadanki, prelekcje dla uczniów Spotkanie z dermatologiem.
Pogadanki, gazetki ścienne, prelekcje dla dzieci.
Gazetki ścienne, pogadanki, filmy edukacyjne. Spotkania ze specjalistami: zajęcia warsztatowe. Lekcje wychowawcze, konferencje dla nauczycieli, prelekcje dla rodziców. |
wychowawcy klas, nauczyciele, logopeda, pedagog szklony, pielęgniarka szkolna, koordynator Oświaty Zdrowotnej, dermatolog
|
Szkoła zapewnia uczniom poczucie bezpieczeństwa fizycznego
|
|
Prowadzenie zajęć wychowania komunikacyjnego - zajęcia edukacyjne Nauczyciele zapoznają uczniów Przeprowadzenie egzaminu na kartę rowerową - uczniowie klasy V. Spotkanie z Policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Proszowicach, - udział w konkursie Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego, - udział w konkursach: Organizacja pogadanek, zajęć warsztatowych dotyczących bezpieczeństwa: - bezpieczne podróżowanie autobusem szkolnym – opieka nauczycieli i strażnika szkolnego, - lekcje wychowawcze -bezpieczna droga Kontynuacja Projektu „Szkoła promująca bezpieczeństwo”
Opracowanie i realizacja harmonogramu dyżurów nauczycielskich. Zapoznanie uczniów z telefonami alarmowymi, z zasadami pierwszej pomocy. Zapoznanie z zasadami BHP na lekcjach,
Współpraca z placówkami wspierającymi proces dydaktyczno-wychowawczy szkoły i poszerzającymi zakres działań W pracy z uczniami uwzględnia się orzeczenia poradni psychologiczno- pedagogicznej oraz opinie PPP. Organizowanie zajęć korekcyjno- kompensacyjnych lub dydaktyczno- wychowawczych dla uczniów posiadających opinie PPP, - opracowywanie programu IPET dla uczniów posiadających orzeczenie - organizowanie zajęć rewalidacyjnych, - dostosowanie wymagań edukacyjnych, - współpraca z rodzicami poprzez zebrania, rozmowy indywidualne, konsultacje i porady.
|
wychowawcy klas, nauczyciele, pedagog szklony, rodzice, policja
|
PROFILAKTYKA ZAGROŻEŃ
CELE |
ZADANIA
|
FORMY I SPOSOBY REALIZACJI |
OSOBY ODPOWIEDZIALNE |
Propagowanie świadomego wybierania programów TV właściwego korzystania
|
negatywnego wpływu pracy przy komputerze na zdrowie i kontakty społeczne.
|
Pogadanki, spektakle profilaktyczne na temat uzależnień od komputera. Spotkania profilaktyczne Lekcje wychowawcze, lekcje informatyki, zajęcia wychowania
Kulturalne korzystanie z telefonów komórkowych, umiarkowane korzystanie z komputera, Internetu i gier komputerowych. Utrwalanie informacji o bezpiecznych zachowaniach podczas korzystania – lekcje wychowawcze, lekcje informatyki, wychowania do życia
Rozwijanie kompetencji cyfrowych nauczycieli.
Realizowanie tematyki godzin wychowawczych dotyczącej uzależnień, w tym uzależnień od telefonów, smartfonów.
Zorganizowanie prelekcji dla rodziców na temat negatywnego wpływu smartfonów.
Zorganizowanie Dnia Bezpiecznego Internetu.
|
wychowawcy klas, nauczyciele, pedagog szklony, rodzice, policja
wychowawcy klas, nauczyciele, pedagog szklony,
wychowawcy klas, nauczyciele, pedagog szklony,
wychowawcy klas, nauczyciele, pedagog szklony,
wychowawcy klas, nauczyciele, pedagog szklony, |
Stworzenie dobrej i przyjaznej atmosfery funkcjonowania ucznia .
|
- poznawanie sposobów zespołowego rozwiązywania konfliktów, - prowadzenie negocjacji, - uczenie się radzenia sobie w sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu.
|
Co to jest przemoc? –warsztaty, drama Pisanie scenariuszy do przeczytanych książek profilaktycznych, debaty na temat problemów na podstawie obejrzanych filmów,
Uczestnictwo w akcjach profilaktycznych i informacyjno-edukacyjnych na terenie szkoły, województwa, ogólnopolskich.
Współpraca z innymi instytucjami (innymi szkołami, kuratorium oświaty, poradniami, policją, samorządem itd.).
Warsztaty organizowane przez pedagoga szkolnego, lekcje wychowawcze poświęcone tej tematyce.
Pogadanki na lekcjach, zajęcia w kołach zainteresowań. Udział w konkursach recytatorskich , ortograficznych, polonistycznych, teatralnych.
Lekcje wychowawcze,
Monitoring: - obserwacja zajęć pozalekcyjnych przerw, uroczystości i rozgrywek sportowych,
|
wychowawcy klas, nauczyciele, pedagog szklony, rodzice, pracownicy niepedagogiczni |
Uzależnienia, rozpoznanie ich
|
|
Rozpoznawanie sytuacji i zachowań ryzykownych, w tym korzystanie ze środków psychoaktywnych (lekarstw bez wskazań lekarskich, suplementów diet, papierosów, alkoholu i narkotyków, dopalaczy): lekcje wychowawcze – pogadanki konkurs plastyczny, gazetki szkolne – materiały informacyjne, przygotowanie przedstawienia, spektakle profilaktyczne, pogadanka pielęgniarki szkolnej, prezentacja multimedialna, Konkurs wiedzy nt używek.
Kącik w bibliotece szkolnej na temat: Tytoń, narkotyki, dopalacze – jak się przed tym bronić? Realizacja programów antynikotynowych - Czyste powietrze -Nie pal przy mnie proszę - Znajdź właściwe rozwiązanie.
Udostępnienie informacji o ofercie pomocy specjalistycznej dla uczniów
Prowadzenie wewnątrzszkolnego doskonalenia kompetencji nauczycieli
Przekazanie informacji na temat konsekwencji prawnych związanych Informowanie wychowanków oraz ich rodziców lub opiekunów
Współpraca i spotkania z kuratorem sądowym, lekarzem, psychologiem. Lekcje wychowawcze – pogadanki przygotowanie przedstawienia,
Realizacja programów profilaktycznych odpowiednio do potrzeb, prowadzenie zajęć terapeutycznych z klasą. Kierowanie uczniów z rodzin problemowych na obozy terapeutyczne. Lekcje wychowawcze – pogadanki przygotowanie przedstawienia,
|
wychowawcy klas, nauczyciele, pedagog szklony, pielęgniarka szkolna, rodzice, policja, psycholog, kurator sądowy |
Zapoznawanie uczniów |
(bezpieczne podróżowanie, wypoczynek nad wodą, nawiązywanie znajomości).
|
Zajęcia z pomocy przedmedycznej: - pogadanki, - filmy instruktażowe. Ćwiczenia ewakuacyjne na wypadek konieczności opuszczenia szkoły. Pogadanki na temat zachowania zgodnego z regulaminami pracowni biologicznej, fizycznej, chemicznej, itp. Zapoznawanie z przepisami BHP, drogami ewakuacyjnymi w szkole.
Pogadanki, prelekcje - spotkania z policjantem, strażakiem.
Rozmowy na lekcjach wychowawczych oraz pozostałych lekcjach. Prezentacje, pogadanki na temat bezpieczeństwa na wsi, podczas prac polowych oraz zabaw w gospodarstwie rolnym. Spotkanie z pracownikiem KRUS-u. Spotkanie ze strażakiem. |
wychowawcy klas, nauczyciele, pielęgniarka szkolna, rodzice, koordynator Oświaty Zdrowotnej, pracownicy niepedagogiczni, policja dyrektor szkoły pracownik KRUS-u przedstawiciel Straży Pożarnej
|
Eliminowanie napięć psychicznych spowodowanych niepowodzeniami szkolnymi. |
Wychowawczych.
|
Organizacja zajęć: dydaktyczno – wyrównawczych, zajęć korekcyjno - kompensacyjnych, logopedycznych, socjoterapeutycznych, terapia integracji sensorycznej. Indywidualne rozmowy z pedagogiem, wychowawcami. Współpraca z poradnią psychologiczno – pedagogiczną, poradnią specjalistyczną.
Bieżące informowanie rodziców Indywidualne rozmowy z uczniem Konsultacje dla rodziców. Zapoznanie rodziców z Konwencją Doskonalenie kompetencji nauczycieli rozwojowych i zaburzeń zdrowia psychicznego wieku rozwojowego poprzez uczestnictwo formach doskonalenia: kursach, szkoleniach. Dostarczenie aktualnych informacji rodzicom, nauczycielom, opiekunom na temat skutecznych sposobów prowadzenia działań wychowawczych
|
dyrektor szkoły wychowawcy klas, nauczyciele, pedagog szkolny, rodzice,
|
Przeciwdziałanie przemocy |
|
Ochrona ofiar przemocy: rozmowy W razie konieczności wszczęcie procedury „Niebieskiej Karty”. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Proszowicach
Realizacja programu Chronimy dzieci |
dyrektor szkoły wychowawcy klas, nauczyciele, rodzice, policja,
|
WYCHOWANIE EKOLOGICZNE
CELE |
ZADANIA
|
FORMY I SPOSOBY REALIZACJI |
OSOBY ODPOWIEDZIALNE |
Kształtowanie świadomości ekologicznej |
|
Realizacja programów ekologicznych. Lekcje przyrody, biologii, geografii. Udział w akcjach np.: zbiórka surowców wtórnych, porządkowanie terenu przyszkolnego
Udział w programach edukacyjnych: Nie pal przy mnie proszę ( kl. II-III) Znajdź właściwe rozwiązanie
Praca koła ekologicznego.
Organizowanie zajęć w terenie.
Organizacja szkolnych konkursów ekologicznych.
Pogadanki tematyczne np. „Listy do Ziemi”
Przygotowanie gazetek tematycznych Utrzymanie porządku w klasie, szkole Udział w akcji wiosenne i jesienne Sprzątanie Świata.
|
wychowawcy klas, nauczyciele, rodzice, koordynator Oświaty Zdrowotnej,
|
Poprzez:
W ustaleniu czy realizowany program przynosi oczekiwane efekty, niezbędna jest jego ewaluacja. Należy więc kontrolować zarówno przebieg procesu, jak i osiągnięte wyniki. W tym celu na początku roku szkolnego i w trakcie jego trwania należy przeprowadzić wśród uczniów, rodziców i nauczycieli ankiety.
Proces powinien być kontrolowany przez bieżące monitorowanie, a uzyskane informacje wykorzystywane do modyfikacji samego programu (jeżeli wystąpi taka potrzeba). Ewaluację wyników należy przeprowadzić pod koniec każdego roku szkolnego i opracować wnioski do pracy na następny rok szkolny.
Narzędzia ewaluacji:
Za realizację Programu Wychowawczo-Profilaktycznego szkoły odpowiedzialni są wszyscy pracownicy Szkoły.
Dyrektor Szkoły czuwa nad prawidłowością jego realizacji. Za realizację poszczególnych zakresów odpowiedzialni
są nauczyciele zadeklarowani bądź zaproponowani przez Dyrektora Szkoły.
Program Wychowawczo-Profilaktyczny Szkoły Podstawowej nr 1 w Proszowicach im. Tadeusza Kościuszki jest otwarty, może być modyfikowany w trakcie realizacji. Program ten podlega monitorowaniu i ewaluacji.
Program Wychowawczo- Profilaktyczny Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Proszowicach został przez Radę Pedagogiczną pozytywnie zaopiniowany Uchwałą Rady Pedagogicznej nr ........ w dniu .. września 2019 roku oraz przedstawiony Radzie Rodziców w dniu ....................................
Przewodniczący Rady Pedagogicznej: mgr Bernadeta Gruszka
Przewodniczący Rady Rodziców: ...........................................................
Rada Rodziców Rada Pedagogiczna Samorząd Uczniowski