W dniu 17 grudnia cała społeczność szkoły nr 1 uczestniczyła w pięknych Jasełkach. Mogliśmy obejrzeć nie tylko piękne stroje ale i usłyszeć wspaniałe treści przygotowane z okazji Świąt, zobaczyć magiczny taniec aniołów i posłuchać kolęd. Przygotowaniem strony artystycznej i muzycznej zajęły się siostry zakonne.
Poniżej fotorelacja (fot. M. Lewandowska).
W dniu 17 grudnia w naszej szkole zorganziowane zostały wigilie klasowe. Był to nasz ostatni dzień ww szkole przed nauką zdalną. Uczniowie mocno zaangażowali się w organizację tego święta. Na stołach nie brakowało niczego. Były wspólne śpiewy kolęd, rozmowy o tradycjach jak również indywidualne koncerty naszych uzdolnionch muzyków. Tradycyjnie wspieraliśmy środowisko organizaując "wigilię bez plastiku".
Od 20 grudnia do 9 stycznia nauka zdalna.
Odbywa się na platformie TEAMS. Lekcje zaplanowano w kalendarzu.
Instrukcje dla uczniów, którzy mają problemy z logowaniem w zakładce Naucznie zdalne.
„Poznaj Polskę” – wycieczka klas 3a i 3b do Bochni
Dnia 30 listopada 2021r. uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 1 w Proszowicach odbyli wycieczkę do Bochni i Zalipia w ramach projektu MEiN pt. „Poznaj Polskę.” Wyjazd był dofinansowany ze środków ministerialnych, został zorganizowany przez Bison Tours Biuro Podróży z Niepołomic.
Celem projektu jest poznanie znaczących miejsc i wydarzeń związanych z historią Polski, tradycji, zabytków kultury oraz osiągnięć polskiej nauki.
W drodze do Bochni- najstarszego miasta Małopolski, uczestnicy wycieczki zwiedzili wraz z przewodnikiem najbardziej kolorową wieś w Polsce – Zalipie. Miejscowość jest znana ze zwyczaju malowania domów, budynków, płotów, studni różnymi motywami roślinnymi. Uczniowie podziwiali wnętrza chat, poznawali architekturę i sztukę ludową. Dzieci odwiedziły też Dom Malarek , w którym powstają piękne obrazy i malunki kwiatowe na papierze, drewnie i ceramice. Mali turyści z dużym zainteresowaniem oglądali również kwiatowe malowidła ścienne znajdujące się w miejscowym kościółku parafialnym p.w. św. Józefa.
W Bochni uczniowie zwiedzali z przewodnikiem najstarszą na ziemiach polskich kopalnię soli, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W kopalni dzieci przeszły trasą turystyczną, na której znajdowały się ekspozycje multimedialne. Dzięki nim zwiedzający mogli odbyć podróż rozpoczynającą się w czasach Bolesława Wstydliwego i Księżnej Kingi, a kończącej się współcześnie. Uczniowie zdobyli dużo informacji na temat pracy górnika i funkcjonowania kopalni soli w przeszłości. Dowiedzieli się także, że obecnie kopalnia stanowi obiekt zabytkowy udostępniony dla ruchu turystycznego oraz jest doskonałą formą profilaktyki zdrowotnej
ze względu na swe walory lecznicze. Największą atrakcją dla dzieci był zjazd prawdziwą windą górniczą 212 m pod ziemię oraz przejazd podziemną kolejką. Trzecioklasiści podziwiali wspaniałą solną kaplicę Św. Kingi oraz poznali związaną z tą postacią legendę o powstaniu kopalni. Pod koniec pobytu dzieci chętnie wzięły udział w grach i zabawach ruchowych w największej komorze kopalni. Po trudach zwiedzania młodzi turyści z dużym apetytem zjedli przygotowany dla nich obiad.
Poprzez udział w projekcie „Poznaj Polskę” uczniowie mogli bezpośrednio doświadczyć przeszłości znanych miejsc w naszym kraju i odkrywać ją w ciekawy, atrakcyjny sposób. Wszyscy uczestnicy wycieczki pełni wrażeń wrócili do Proszowic w późnych godzinach popołudniowych.
Wychowawczynie klas: Dorota Bogucka i Iwona Komenda
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Proszowicach
przedstawia zapytanie ofertowe
dotyczące Programu "Laboratoria Przyszłości"
Bernadeta Gruszka
Specyfikacja_zamowienia_Szkola_Podstawowa_Nr.1.docx
Zalacznik_nr_3_-_Wzor_umowy.doc
„Różne dzieci – te same prawa”
O dobrym prawie mówimy wtedy, gdy dobrze służy człowiekowi, a więc jest mądrze i odpowiednio wykorzystane. Dzieci posiadają szczególne prawa. Każde dziecko, bez względu na to, gdzie mieszka, kim są jego rodzice, jak wygląda – ma takie same prawa. Każde dziecko powinno być traktowane z szacunkiem i tolerancją.
Z okazji Dnia Praw Dziecka i 75. rocznicy UNICEF w naszej szkole odbył się uroczysty apel, 10 grudnia 2021 dla klas VII i VIII , który poprowadziły dziewczęta z klasy VIII a- Hania, Dominika, Weronika, Julia, Julita, Marta i Ola z z klas VIII c – Hania, Gabrysia, Nikola, Zuzia i Liliana. Dziewczęta w strojach z różnych kontynentów- przybliżyły nam prawa dziecka dla dzieci w całym świecie oraz ważną pracę UNICEF dla dzieci. Cieszymy się, że nasza szkoła uczestniczy w dwóch projektach: Prawa Dziecka i Wszystkie Kolory Świata. Pięknym kostiumom, wierszom towarzyszyły piosenki: ,,Prawa dziecka”, ,,Jesteśmy dziećmi” oraz ,,Wszystkie dzieci nasze są…”.Do pozostałych klas dziewczęta również dotarły i przedstawiły krótki program.
Uczeń klasy 8b Karol Gajda został
Laureatem 1 Miejsca
Konkursu Informatycznego
pt.: ALE KOSMOS KODUJEMY LEMA.
Zadaniem uczniów było zaprogramowanie gry w języku SCRATCH na podstawie literatury fantastycznej Stanisława Lema w 100- lecie jego urodzin. Karol napisał grę pt.: Maszyna Trurla.
Konkurs odbywał się pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego, Kuratorium Oświaty w Krakowie. Uczniów oceniali specjaliści m.in.
dr Piotr Krzysztoforski- Katedra Antropologii Kulturowej Akademii Ignatianum
mgr Małgorzata Piecha- Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
dr Jan Argasiński z Zakładu Technologii Gier Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wraz z Marszałek województwa małopolskiego Martą Malec- Lech wręczali nagrody laureatom. Praca naszego ucznia została bardzo wysoko oceniona, co zaznaczył Pan Agrasiński podczas przemowy oraz co można przeczytać w recenzji gry (na zdjęciu).
8 grudnia odbyła się uroczysta gala wręczania nagród w Gmachu głównym Biblioteki Pedagogicznej w Krakowie na ul. Focha.
Karol otrzymał ciekawe nagrody m.in. Dyplom Laureata 1 Miejsca, robota LOFI, książki, wolny wstęp do Ogrodu Doświadczeń i wiele drobnych upominków.
Podczas gali Karol dla wszystkich gości zaprogramował robota na KodujMacie, uczestniczył w pokazie programowania robotów Lofi, którego dostał jako jedyny uczeń w nagrodę, a także wraz ze swoją nauczycielką informatyki przeniósł się w wirtualny świat. W wirtualnych googlach Karol zwalczał przeszkody a Pani J. Paluch jechała na rolerkosterze.
O konkursie dowiedzieliśmy się dzięki nauczycielce biblioteki i współpracy biblioteki szkolnej i pedagogicznej.
strona konkursu: https://www.pbw.edu.pl/wydarzenia/1833-wyniki-konkursu-dla-uczniow-ale-kosmos-kodujemy-lema
opiekun konkursu: p. mgr J. Paluch
„Kocham książkę dlatego, że wprowadza mnie w mój własny świat, że odkrywa we mnie bogactwa, których nie przeczuwałem”
Jarosław Iwaszkiewicz
6 grudnia 2021 w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości, było zachęcenie uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej. Dzieci zapoznały się z regulaminem oraz zasadami wypożyczania książek. Pasowanie kl. 1A odbyło się z rąk Pani wicedyrektor Jadwigi Fularskiej, natomiast klasa IB została uroczyście przyjęta w poczet czytelników przez Panią dyrektor Bernadetę Gruszkę. Na pamiątkę naszego spotkania klasy IA i IB otrzymały dyplomy. W dniu 6 grudnia, nie mogło zabraknąć prezentów. W ramach akcji „Mała książka - wielki człowiek” pierwszoklasiści otrzymali wyjątkowe wyprawki czytelnicze. Dziękujemy uczennicom z klasy VIIA, które wcieliły się w rolę książki i móla książkowego a naszym małym czytelnikom życzymy, by biblioteka stała się od teraz ulubionym miejscem do spędzania wolnego czasu.
Spotkanie klasy I a i I b w NCK z Mikołajem i udział w spektaklu pt.: Fabryka Śniegu.
wych.: M.Korus
Andrzejki – jest to dzień, w którym swoje święto mają wszyscy, którzy mają na imię Andrzej. Jest to także wieczór wróżb i czarów. Dawno temu andrzejkowe wróżby traktowano poważnie, jednak w dzisiejszych czasach do wróżb podchodzi się z przymrużeniem oka i uważa za wesołą zabawę. Tak właśnie wesoło spędziły czas przedszkolaki z oddziału 0A i 0B. Poznały zwyczaje i tradycje andrzejkowe, integrowały się w zabawie i potrafiły współdziałać z grupą kolegów i koleżanek.
10 listopada klasa 3A przygotowała apel dla klas młodszych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie przedstawili inscenizację pt. ,,Wybory superwładcy", w której zaprezentowali się w pięknych historycznych strojach. W krótkim programie artystycznym znalazły się wiersze o tematyce niepodległościowej oraz pieśni patriotyczne z tego okresu. Podczas apelu wręczone zostały także nagrody za udział w szkolnym konkursie plastycznym ,, Piękna nasza Polska cała".
Dnia 1.12.2021 r. uczennice naszej szkoły odebrały dyplomy i nagrody książkowe, wręczone przez Burmistrza Gminy i Miasta Proszowice Grzegorza Cichego, Starostów Powiatu Proszowickiego Krystiana Hytrosia i Elżbietę Grelę oraz Dyrektora Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach Danutę Bucką.
Siódmoklasistki Jagoda Wieczorek oraz Aurelia Rajchel sięgnęły po laury w XXV Konkursie Recytatorskim im. Ludwika Hieronima Morstina w Finale Powiatu Proszowickiego. Uczennice zajęły drugie miejsce w kategorii klas VII-VIII, ale są zwyciężczyniami zmagań konkursowych, bowiem pierwszego miejsca nie przyznano. Poziom przygotowania uczestników konkursu był bardzo wysoki i wyrównany. Gratulujemy zwyciężczyniom i polonistkom, które przygotowywały uczennice – pani Małgorzacie Herman i pani Beacie Kawalec.
Klasa 5b przygotowała ciekawe wróżby z okazji Andrzejek. Dzieci pod kierunkiem wychowawcy p. Joanny Paluch zorganizowały 5 stanowisk przy których wróżki i wróżbici przepowiadali Przyszłość, Szczęście, Miłość i Fortunę. Wszystkie wróżby wykonane zostały samodzielnie a wróżby można było zabrać do domu.
Zdjęcia wychowawcy p. M. Korus
25.11.2021 dzieci z grupy Cytrynki i Ananaski świętowały Dzień Pluszowego Misia.
Tego dnia każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego przyjaciela - Misia. Nie brakowało tańców, wierszy i piosenek. Misie towarzyszyły dzieciom podczas zajęć dydaktycznych, gimnastyki i zabaw. W tym wyjątkowym dniu na dzieci czekała jeszcze jedna niespodzianka - przepyszny Misiowy tort :)
Wróżby Literackie Biblioteka szkolna w dn. 29-30.11.2021 zaprasza na "Andrzejkowe Wróżby Literackie". W tych dniach do każdej wypożyczonej książki przysługuje jeden los. Zapraszamy do zabawy!
Biblioteka szkolna wspólnie z klasą IA i IB świętowała urodziny najlepszego przyjaciela wszystkich dzieci - Pluszowego Misia! Na początku poznaliśmy genezę tego święta, każdy przedstawił swojego ulubionego pluszaka, następnie odczytaliśmy fragment lektury J. Porazińskiej "Pamiętnik Czarnego Noska". Gdy tak rozmawialiśmy na temat przeczytanego tekstu komuś zaburczało głośno w brzuchu! To Misie Pluszowe, które nakarmiliśmy...spaghetti! Gdy już brzuszki miały napełnione do syta - przyszedł czas na składanie magicznych puzzli - oczywiście misiowych! Nie zabrakło przeglądu literatury, gdzie głównymi bohaterami są Misie. Urodziny były wspaniałe!
W październiku uczniowie klas 3a i 3b zwiedzili Park Etnograficzny w Tokarni .Dzieci podziwiały zabytki budownictwa wiejskiego, małomiasteczkowego oraz dworskiego w pięknej jesiennej scenerii.W skansenie uczniowie mieli możliwość zobaczenia dawnych sprzętów codziennego użytku, posłuchać różnych ciekawostek opowiadanych przez przewodnika. Wzięli też udział w zajęciach ruchowych, podczas których poznali dawne gry i zabawy.
Iwona Komenda