Podczas XXV Konkursu Recytatorskiego im. Ludwika Hieronima Morstina, uczennice klasy VIB -Jagoda Niedziocha, z klasy 7a Jagoda Wieczorek, Lena Porębska, z klasy 7c Aurelia Rajchel- zdobyły wyróżnienie, tym samym zakwalifikowały się do Finału Powiatu Proszowickiego. Serdecznie gratulujemy!!!
Nowa galeria Gazetki okolicznościowe na Święto Niepodległości została dodana do albumu fotograficznego
Harmonogram spotkań z rodzicami uczniów:
16 listopad 2021r. / wtorek / godz.16.00
Klasa I B s.nr 51 M. Żywot – wejście od ulicy Kosynierów
Klasa II A s.nr 53 E. Bujakowska - wejście od ulicy Kosynierów
Klasa III A s.nr 47 I. Komenda - wejście od podwórka szkolnego
Klasa II A s.nr 49 R. Ziętarska - wejście od podwórka szkolnego
Klasa I A duża świetlica - wejście przy sklepiku od strony podwórka
Klasa III B mała świetlica - wejście na wprost świetlicy szkolnej od podwórka szkolnego.
Nauczyciel świetlicy od godziny 15.45 będzie realizował zajęcia w sali nr 15.
Klasa VIII A s.nr 13 R. Kośmider - wejście boczne od ulicy Kościuszki
Klasa VIII B s.nr 41 D. Kocioł - wejście boczne od ulicy Kościuszki
Klasa VIII C s.nr 23 A. Stopińska wejście boczne od ulicy Kościuszki
Klasa VII A s.nr 33 M. Lewandowska Derela
Klasa VII B s.nr 39 K. Chojnacka wejście główne od ulicy Kościuszki
Klasa IV B s.nr 35 B. Marzec wejście główne od ulicy Kościuszki
Klasa VI B s.nr 21 M. Czernik - wejście przy sklepiku od strony podwórka
16 listopad 2021r. / wtorek / godz. 17.30
Klasa IV A s.nr 34 B. Kłos - wejście na wprost świetlicy szkolnej od podwórka szkolnego.
Klasa V A s.nr 22 M. Kieruzal - wejście przy sklepiku od strony podwórka
Klasa V B s.nr 40 J. Paluch - wejście na wprost świetlicy szkolnej od podwórka szkolnego.
Klasa VI A s.nr 38 M. Herman wejście główne od ulicy Kościuszki
Klasa VII C s.nr 14 B. Kawalec - wejście boczne od ulicy Kościuszki
Nauczyciele nie pełniący funkcji wychowawcy oddziału, realizują dyżur konsultacyjny podczas trwania zebrań z rodzicami w godz. 17.00-18.30. Proszę o poinformowanie uczniów i rodziców. W dniu 16 listopada w godzinach od 15.30 do 18.30 pełni dyżur szkolny logopeda. Rodzice proszeni są o obowiązkowy indywidualny kontakt, w celu uzyskania informacji na temat pracy oraz postępów dziecka w usprawnianiu zaburzonej funkcji językowej.
Dyrektor szkoły: mgr Bernadeta Gruszka
Zachęcam do konkursu organizowanego przez małopolską Policję
na zdjęcia, komiks, animację, grafikę komputerową, mem.
szczegóły na stronie
termin do 20 listopada
zapisy u nauczyciela informatyki p. J. Paluch
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich – Oddział w Krakowie zapraszają do udziału w konkursie.
Konkurs adresowany jest do uczniów klas III - VIII szkoły podstawowej i polega na napisaniu recenzji dowolnej książki dla dzieci i młodzieży: „z mojej półki z książkami wybrałam/em……”.Karty z recenzją (wzór w zał.1) i oświadczenie (zał. 2) należy złożyć w bibliotece szkolnej do dnia 26 listopada 2021r. Więcej informacji w regulaminie konkursu.
zalacznik-nr-2.pdf
Od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej ojczyzny, wpajamy szacunek dla polskich symboli. Dlatego też 08.11.2021 z okazji Narodowego Święta Niepodległości dzieci z grupy Ananaski i Cytrynki przygotowały montaż słowno-muzyczny ukazujący drogę Polaków do niepodległości. Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne i śpiewały piosenki. Wszyscy w tym dniu wyglądali odświętnie i uroczyście.
Dzieci do występu przygotowały panie Anna Chorąży i Anna Jagła.
Pod linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=jyHf8OCXpSQ
można obejrzeć nagranie przedszkolaków- zachęcamy.
˝Poznaj Polskę˝- Wycieczka do Wrocławia
Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Proszowicach.
W dniach 27-29 października 2021 r. uczniowie klasy 5a i 5b wraz z wychowawcami, realizowały wycieczkę do Wrocławia w ramach projektu MEiN pt.” Poznaj Polskę”. Rodzice uczniów pokryli 20 % kosztów a Gmina Proszowice otrzymała od Ministerstwa Edukacji i Nauki dofinansowanie w wysokości 80% wszystkich kosztów wyjazdu. Miejsca wycieczek zostały wybrane z wykazu punktów edukacyjnych MEiN:
Celem projektu ”Poznaj Polskę” jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Pozwoliło urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabiera praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzyło uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku. Wycieczkę zorganizowało Bison Tours Biuro Podróży z Niepołomic. Cały czas był z nami pilot wycieczki, który potwierdzał wszelkie rezerwacje miejsc do zwiedzania. Wrocław- ,,miasto krasnali’’ powitał nas piękną, słoneczną pogodą, która zachęciła dzieci do poznawania piękna tego miasta.
Odwiedziliśmy OGRÓD BOTANICZNY Uniwersytetu Wrocławskiego, po którym oprowadził nas przewodnik- uczniowie uczestniczyli w żywej lekcji biologii - gdyż ogród jest oazą piękna i spokoju w sercu Wrocławia, to "żywe muzeum"- ulubione miejsce wypoczynku wrocławian. Spacerując napawaliśmy się pięknymi roślinami wodnymi, błotnymi i akwariowymi, drzewami w kolorach jesieni, pnączami oraz przykuła nasza uwagę potężna dynia. Na terenie ogrodu przechodziliśmy przez niewielkie kładki stanowiące przeprawy dla pieszych przez staw, będący starorzeczem jednego z Odry.
Atrakcją było HYDROPOLIS,, Centrum Edukacji Ekologicznej we Wrocławiu”- wchodząc przechodziliśmy pod Drukarką Wodną, obejrzeliśmy film ,, Wszystko zaczyna się od wody”, dzieciaki mogły wejść do Batyskafu - do wiernej repliki tej maszyny i wyobrazić sobie, co musi czuć człowiek, który znajduje się 11 kilometrów pod powierzchnią oceanu; widzieliśmy śnieżną zamieć z bliska- symulator śniegu; ogień z pary wodnej- to kolejna atrakcja dzięki niej każdy sprawdził jak para wodna zamienia się w ogień ; 7 stałych stref tematycznych, cykliczne wystawy czasowe, specjalna strefa dla dzieci- multimedialne gry, w których m.in. mogli pobawić się z delfinami lub zadbać o czystość raf koralowych a na koniec pobytu dla zmęczonych ilością wrażeń czekała strefa relaksu, gdzie w bajkowej scenerii mogliśmy odprężyć się na leżankach i nabrać sił na dalsze zwiedzanie.
Kolejnego dnia atrakcją było MUZEUM ETNOGRAFICZNE - Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu- podzieleni na dwie grupy z przewodnikami muzealnymi podziwialiśmy i słuchaliśmy z zainteresowaniem o obiektach z zakresu kultury materialnej-- kolekcję uli figuralnych, form piernikarskich, malowanych mebli, malarstwa na szkle, rzeźby i grafiki dewocyjnej. strojach oraz folklorze. Poznaliśmy m.in. kulturę osadników z dawnych Kresów – Lwowskiego, Tarnopolskiego, Stanisławowskiego, Polesia, Wileńszczyzny, a także Łemków i Greków oraz powojennych polskich reemigrantów z Jugosławii, Bukowiny Rumuńskiej, Francji i Belgii.
Odwiedziliśmy też CENTRUM HISTORII ZAJEZDNIA- prowadzone przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Z przewodnikiem przeszliśmy przez wszystkie sale poświęcone przede wszystkim historii Dolnego Śląska, a zwłaszcza dziejów Wrocławia po 1945, wrocławską Solidarnością oraz Ziemiami Odzyskanymi. we Wrocławiu Główna wystawa zatytułowana jest „Wrocław 1945–2016”. Centrum Historii Zajezdnia to doskonale udokumentowany i interesująco opowiedziany proces budowania nowej tożsamości miasta. Na wystawę w muzeum składają się: tysiące zdjęć, filmy, prezentacje multimedialne, a także oryginalne eksponaty. W Centrum Historii Zajezdnia prezentowane są także wystawy czasowe, dotyczące znaczących wydarzeń i postaci z historii Polski i Wrocławia- uczniowie mogli zobaczyć przedmioty codziennego użytku z czasów swoich dziadków , czyli PRL-u. Po dawce historii spacer w słońcu po ulicach Wrocławia- podziwianie piękna uliczek a idąc w kierunku Starego Miasta, dzieci szukały po drodze krasnoludków, które rozrzucone są po całym Wrocławiu, a po znalezieniu ich robili sobie z nimi zdjęcia.
Wisienką na torcie ostatniego dnia było MUZEUM NARODOWE we Wrocławiu, gdzie dzieci mogły oglądać i podziwiać przede wszystkim malarstwo i rzeźbę, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki całego Śląska. Oglądaliśmy wystawę ,, Sztuka Śląska XII–XIX ,, Sztuka polska od XVII wieku po współczesną”, ,,Sztuka europejska XV–XX w.’’- tutaj odbyła się lekcja plastyki , która uwrażliwiła naszych uczniów na piękno malarstwa.
Ostatnim obiektem zwiedzania była PANORAMA RACŁAWICKA – gdzie uczniowie podziwiali płótno lwowskich malarzy Jana Styki i Wojciecha Kossaka - autorów „Panoramy Racławickiej”, chociaż grono artystów pracujących przy nim było większe ,w specjalnie wybudowanej dla niego rotundzie w parku Słowackiego. „Panorama Racławicka” to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji Wrocławia. Dla nas też była ważnym punktem wycieczki po Wrocławiu, gdyż szkoła nasza ma patrona Tadeusza Kościuszkę od 1975 roku a Racławice leżą 22 km od Proszowic.- dla uczniów to wspaniała i pełna patriotyzmu lekcja historii..
Noclegi mieliśmy w Hotel PREMIERE CLASSE WROCLAW CENTRUM w pięknych, czystych pokojach z widokiem na Sky Tower. W restauracji hotelowej mieliśmy pyszne śniadanie (stół szwedzki) a obiadokolacje w restauracji w mieście ,,Jacek i Agatka”. Biuro Podróży wywiązało się z organizacji wycieczki, pilot i kierowca autokaru bardzo życzliwi, pomocni i umiejący być z dziećmi.
Wrażenia ze zwiedzania Wrocławia na pewno warte były takiego wysiłku. Po wycieczce tej jesteśmy pewni, że warto pojechać i poznać Wrocław.
I kiedyś jeszcze z wielka chęcią tam wrócimy!
29 września dzieci z oddziału przedszkolnego 0A i 0B obchodziły „Dzień Dyni”.
W tym dniu dzieci zapoznały się z pochodzeniem, właściwościami i rodzajami dyni. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i, że można z niej przygotować wiele dań.
Ten dzień był pełen wrażeń i radości wypełniony licznymi zabawami integracyjnymi.
Szczegółowe informacje gdzie znaleźć linki wszyscy otrzymali w mailu od dyrektora szkoły.
Już po raz czwarty zachęcamy uczniów i nauczycieli, aby w ostatnidzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego".
W tym roku będzie to środa, 10 listopada. W ten sposób chcemy włączyć społeczności szkolne we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Z uwagi na trwający stan epidemii proponujemy odśpiewanie hymnu w mniejszych grupach / klasach, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Szkoły, które w środę, 10 listopada br. będą pracowały w trybie zdalnym lub hybrydowym, zachęcamy do odśpiewania hymnu w formie on-line.
Owocem współpracy Biblioteki Szkolnej i Księgarni Tuliszków stał się kiermasz taniej książki, na który serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Rewelacyjnie niskie ceny! W ofercie znajduje się m.in. beletrystyka dziecięca i młodzieżowa, bajki i opowiadania, baśnie i legendy, kolorowanki, ksiązki o tematyce Bożonarodzeniowej, repetytoria dla klas VIII, książki z przepisami na zdrowe potrawy i wiele innych. Serdecznie zapraszamy!
Edyta Nowakowska
Dzień Edukacji Narodowej. Klasa 2b przygotowała część artystyczną dla klas młodszych składającą się z wierszy, piosenek oraz krótkiej inscenizacji.
Poznaj Polskę- klasy piąte i trzecie.
Klasa 5b wraz z wychowawcą p. Joanną Paluch przygotowała apel z okazji Dnia Nauczyciela i Dnia Komisji Edukacji Narodowej.
Obchodząc to święto zawsze cofamy się do historii jego powstania, tym razem nauczycielka informatyki- nauki przyszłości zaproponowała własnoręcznie napisany scenariusz pt.: "Szkoła w 2076 roku".
Sztuczna inteligencja, robotyka, szkoła przyszłości, edukacja XXII wieku inspirowana i dedykowana Stanisławowi Lemowi w 100 rocznicę urodzin zrobiła nam małą podróż w czasie.
W dniu 14 października w Szkole Podstawowej nr 1 odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych.
Gościem specjalnym spotkania był Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice- Pan Grzegorz Cichy, który osobiście pasował dzieci na uczniów.
W dniu 06.10.2021r Klasa IIA przygotowała przedstawienie pt.,, Leśna Szkoła Ruchu Drogowego". Dzieci w przyjazny i wesoły sposób przekazały swoim kolegom i koleżankom zasady bezpiecznego poruszania się w drodze do i ze szkoły, potrzeby noszenia odblasków. Uczniowie wraz z rodzicami przygotowali ciekawe przebrania, dekoracje, nauczyli się bardzo ładnie swoich ról, zaśpiewali wesołe pouczające piosenki.
05.10.2021r w Szkole Podstawowej nr 1 odbyło się spotkanie dzieci z młodszej grupy wiekowej z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego Powiatowej Komendy Policji w Proszowicach. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa podczas poruszania się po drodze, bezpiecznego korzystania z internetu.